Kullancsirtás 2024 tavaszán: a kiskerteket is ajánlott permetezni!
A kullancsokkal leggyakrabban tavasszal és ősszel találkozhatunk, de az időjárástól függően ez az időszak változhat is. Mivel ezek az élősködők 6 °C felett már aktívak, így a kutyák és a cicák enyhébb teleken is megfertőződhetnek.
Hol található a kullancsok jellemző élőhelye?
A kullancsok életmódjukból adódóan a nyirkos, növényzettel sűrűn benőtt területeket kedvelik. A hiedelmekkel ellentétben nem a fákról vetődnek ránk, hanem az aljnövényzetben megbújva várják prédáikat. Jellemző tartózkodásuk legfeljebb 1,5m magasságba tehető. A kullancsok mozgása viszonylag lassú, de azért képesek helyet változtatni, mi több a birtokhatárokat se tisztelik.
Házikedvenceink veszélyben?
A kullancscsípés által veszélyes kórokozók juthatnak be a kutya, macska szervezetébe, amelyek lázat, étvágytalanságot, a nyirokcsomók duzzanatát és ezzel járó kimerültséget okozhatnak. Ezenkívül hasmenés, hányás, akut veseelégtelenség, légzési nehézségek és neurológiai tünetek is felléphetnek, helyi gyulladások is kialakulhatnak.
A kijáró cicák portyáik során gyakran felkeresnek kullancs-fertőzött helyeket, ráadásul az immunrendszert károsító vírusfertőzések is rendszerint őket veszélyeztetik, tehát érdemes gondolni a kullancs elleni védelmükre is!
,,Az Európai Unió rendeletben döntött arról 2006 végén, hogy egyéb biocidvegyületek mellett az évtizedeken keresztül kullancsirtásra hazánkban is felhasznált pirimifosz-metil kikerül a biocid hatóanyag-felülvizsgálati programból, azaz gyakorlatilag nem lehet forgalomba hozni. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal így hát visszavonta az egyetlen, Magyarországon kullancsirtásra engedélyezett permetezőszer forgalomba hozatali engedélyét 2007. augusztus 10-től. Ez azt jelenti, hogy nem a permetezéses kullancsirtás technológiáját tiltották be, csupán az egyetlen erre használható szer, az Actellic 50 EC rovarirtó koncentrátum alkalmazását.” (forrás: FEOL)
Ahogy azt korábban említettük, kifejezetten kullancs ellen nincs nevesített irtószer a boltok polcain, de a kullancsok egyáltalán nem különleges élőlények, így szinte bármilyen irtószer képes pusztítani őket. Egy kiskertben vagy udvarban végzett általános rovarirtás hatékonyan pusztítja a betegségeket terjesztő kullancsokat is. Ezek a szerek nem tiltottak, ezeket magánterületen fújhatjuk, betartva az előírásokat. Az előírások betartása és a szakemberek által használt irtószerek növelik a védekezés hatásfokát.
Hányszor érdemes elvégezni a kullancsirtást és mikor?
Az újra fertőződés megakadályozása érdekében érdemes évente háromszor (április-július-szeptember) elvégezni a kullancsirtást. A rendszeres kullancsirtás biztosítja Önnek egész évben a védelmet.
Vissza tud fertőződni a terület kullancsokkal? Ismétlő kullancsirtás?
Igen, de a rendszeres kullancsmentesítéssel ez a veszély minimalizálható. Sajnos a kullancsok által fertőzött terület folyamatosan növekszik, így, mikor az általunk kijuttatott hatóanyag lebomlik, a kullancs, mint veszélyes parazita képes újra benépesíteni a kertünket. Meg kell, hogy említsük példaképpen a sünt és a macskát, melyek szabadon mozognak a kertek között és képesek hosszabb távon is kiterjeszteni a kullancsfertőzést.
Szívesen állunk a segítségére, hogy hatékony megoldást nyújtsunk a problémájára, keressen bizalommal telefonon:
70/303-02-77
Vagy küldjön egy üzenetet, a következő kérdőív segítségével:
Bővebben a kullancsirtásról:
https://biztosirtas.hu/kullancsmentesites/
BIZTOS IRTÁS: ROVARMENTES OTTHONOK, NYUGODT ÉJSZAKÁK!
Kövessen bennünket a Facebook-on: https://www.facebook.com/biztosirtas